Budowa – Integracje ze środowiskami BIM/CDE

W artykule chcemy przedstawić możliwości integracji systemu AMAGE w zakresie wsparcia zarządzania konstrukcjami budowlanymi w pełnej integracji z procesem BIM za pomocą wymiany danych ze środowiskiem CDE jakim jest Catenda Hub (poprzednio BIM Sync).
Na początku jednak przypomnijmy czym jest środowisko CDE.

Czym jest środowisko CDE w BIM oraz do czego jest wykorzystywany ?

Środowisko CDE (ang. Common Data Environment) w BIM (ang. Building Information Modeling) jest to wspólna platforma centralizująca wszystkie informacje związane z projektem budowlanym. CDE służy do zarządzania i udostępniania danych BIM, które są tworzone i aktualizowane przez różne podmioty, takie jak projektanci, właściciele nieruchomości, wykonawcy, dostawcy materiałów, podwykonawcy, itp. Często CDE jest wykorzystywane jako chmura, która przechowuje i udostępnia aktualną wersję modelu BIM, informacje o harmonogramie projektu, dokumentację techniczną, dane geoprzestrzenne i raporty z badań inżynierskich. Wprowadzenie CDE w projekcie BIM pomaga w zarządzaniu kompleksowymi informacjami o budynku i zwiększa efektywność procesów projektowych, wykonawczych i eksploatacyjnych.
Dzięki CDE użytkownicy mają dostęp do aktualnych danych i dokumentów w czasie rzeczywistym, co zapewnia lepszą współpracę między zespołami projektowymi i wykonawczymi. Ponadto, CDE pozwala na kontrolowanie procesu weryfikacji i wersjonowania dokumentów, co zmniejsza ryzyko popełnienia błędów i niezgodności w dokumentacji projektowej. Wprowadzenie CDE w projektach BIM pozwala na zwiększenie efektywności i jakości działania zespołów projektowych i wykonawczych, co przekłada się na lepszą jakość i efektywność projektu jako całości.

Czego środowisko CDE nie zapewnia ?

Niemniej samo środowisko CDE nie jest kompletnym rozwiązaniem zapewniającym pełną cyfrową obsługę procesu budowlanego. Pomijam tutaj z pełną świadomością rozwiązania, które mogą stanowić taki komplet a pochodzące od głównych dostawców rozwiązań modelowania 3D. Natomiast nawet najbardziej zaawansowane rozwiązanie tutaj wymienione, które zawierają CDE nie uwzględniają wszystkiego co przydatne jest do pełnej cyfrowej obsługi budowy. Dodatkowo, ze względu na konieczność zapewnienia uniwersalności rozwiązań, niektóre funkcje muszą być na tyle ogólne, że w przypadku określonych, specyficznych, branż budowlanych te funkcje mogą być niewystarczające.

W jaki sposób AMAGE uzupełnia proces BIM/środowiska CDE o dodatkowe rozwiązania wspierające proces budowlany ?

AMAGE Software Suite (i wydzielone moduły w formie usług AMAGE24) pozwalają na szeroką i bezpośrednią integrację ze środowiskiem CDE jednocześnie dostarczając szereg rozwiązań i komponentów, które uzupełniają proces BIM na etapie wykonawczym.
Natywna integracja ze środowiskiem CDE takim jak Catenda Hub pozwala na bezpośrednią wymianę danych pomiędzy systemami.
AMAGE może w takim przypadku pomóc na etapie realizacji budowy poprzez
  • integracja z modelem 3D – bezpośrednio w oprogramowaniu AMAGE wizualizujemy model za pomocą dostępnych w środowisku CDE danych.
  • przeglądanie danych – możemy przeglądać dane w systemie CDE bezpośrednio z oprogramowania AMAGE i powiązać je z obiektami w naszym systemie. Przeglądanie bibliotek dokumentów i modeli pozwala na powiązanie dokumentacji/folderów istniejących w systemie CDE ze strukturą zasobów. Ułatwia to tworzenie pełnej dokumentacji i dostępu do tych danych z dowolnego komponentu systemu AMAGE.
  • import danych IFC bezpośrednio do AMAGE – import oraz reimport (import ponowny) modeli IFC bezpośrednio z biblioteki środowiska CDE ułatwia operowanie na danych i ciągłą aktualizację parametrów i informacji z aktualizowanych modeli IFC. Co ważne zachowywane są dane istniejące, aktualizowane zmiany i usuwane z systemu AMAGE obiekty, które również zostały usunięte wcześniej z modeli IFC.
  • eksport harmonogramów i zadań do modelu IFC – system AMAGE posiada rozbudowany moduł harmonogramów prac i kontrolingu finansowego. Dane harmonogramu mogą być powiązane z obiektami w modelu IFC poprzez zasoby w AMAGE a następnie przekazane do środowiska CDE/modeli IFC jako zadania i harmonogramy postępu prac.
  • wykorzystanie wszystkich funkcji AMAGE – inspekcje, nadzór, pulling cards – co najbardziej istotne. Po imporcie danych do systemu AMAGE bezpośrednio z modeli IFC mamy możliwość wykorzystania wszystkich modułów funkcjonalnych systemu – zadania, controlling finansowy, zgłoszenia usterek, nadzór nad postępem oraz wszystkie pozostałe moduły, które okażą się na danej budowie przydatne.
  • połączenie z innymi komponentami – niemniej istotna jest możliwość wykorzystania modułów odpowiedzialnych za finanse, dostawy i zamówienia aby zapewnić pełną kontrolę nad procesem budowlanym.
Widok modelu 3D w aplikacji AMAGE
Przeglądarka dokumentów/bibliotek ze środowiska CDE bezpośrednio w AMAGE

Integracja z systemem Catenda Hub

Jak już wspomnieliśmy, system AMAGE zapewnia pełną integrację ze środowiskiem CDE Catenda Hub i wykorzystuje udostępnione API programistyczne Catendy w pełnym wymiarze. Ułatwia to bieżącą pracę w AMAGE przy koordynacji z modelem w środowisku CDE.
Widok modelu w środowisku CDE

Funkcja – Import danych bezpośrednio z modeli IFC

Co istotne i najważniejsze CDE stanowi źródło danych dla AMAGE w celu wykorzystania wszystkich funkcji naszej aplikacji. Aby z tego skorzystać potrzebujemy wprowadzić do naszego systemu strukturę zasobów czyli informacji bazowych, na których będziemy prowadzić dalsze działania. Czy to jest struktura budynku, lista okablowania, lista orurowania lub podobne dane – jakoś muszą się znaleźć w systemie. Dotychczas rozbudowane importery z formatów XLS/CSV lub np COBie pozwalały na import tych danych i nie wprowadzanie ręczne.
Po włączeniu integracji z CDE mamy możliwość importu danych struktury bezpośrednio z plików IFC. System pozwala na reimport danych i łączenie wielu plików IFC w jedną strukturę na której będą prowadzone dalsze prace.
Widok przeglądarki modeli z wybranym importem danych
Import wykonujemy ręcznie lub możemy utworzyć automat importujący, który automatycznie po wykryciu zmian w modelu IFC przeprowadzi nowy import. Logi z importu jak zawsze są dostępne w szczegółach importera AMAGE.
Mamy już wprowadzoną strukturę – importujemy drzewo lokalizacji, definicję systemów, poszczególne zasoby (komponenty), parametry tych zasobów. Możemy importować też powiązaną dokumentację z bibliotek CDE. Daje to duży komfort pracy oraz działanie na bieżących danych bezpośrednio z modeli IFC bez konieczności korzystania z formatów przejściowych typu COBie.

Możliwość wykorzystania modułów AMAGE/AMAGE24

Do czego możemy wykorzystać teraz te dane w AMAGE ? Lista i możliwości jest długa. Artykuł nie będzie ich wszystkich bardzo szczegółowo omawiał. Dużo wiedzy jest w naszych artykułach, w informacjach dostępnych na stronach internetowych oraz portalu dokumentacji. Niemniej poniżej kilka ciekawszych informacji i przykładów wykorzystania tego obiegu informacji.
  • Moduł AMAGE24 – Nadzór postępu realizowanych prac – można wykorzystać praktycznie do wszystkiego 🙂 Możemy za pomocą tych modułów śledzić postęp wykonywanych prac. Po zaimportowaniu struktury z modelu IFC, wybieramy interesujące nas komponenty np. kable, rury, elementy istotne montażowo i definiujemy dla nich szablon nadzoru podczas którego raportujemy postęp prac oraz rejestrujemy dodatkowe parametry np. długość ułożoną, cza montażu, miejsce zabudowy. Wszystko to potem możemy analizować w szczegółach i zaawansowanej analityce/raportach.
  • Moduł AMAGE24 – Harmonogram zadań i kontroling finansowy – do istniejących zasobów zaimportowanych z modelu IFC możemy zdefiniować zadania, harmonogram prac i powiązać je z odpowiednimi obiektami z modelu np. piętrami, pomieszczeniami lub kategoriami materiałów. Raportowanie zadań pozwoli na automatyczne raportowanie postępu wykonanych prac bezpośrednio na obiektach z modeli IFC. Eksportując te dane do IFC lub do formatów przejściowych mamy dodatkową informację wizualizacji postępu prac.
  • Moduł AMAGE24 – Inspekcje i prace kontrolne – wybierając z modelu IFC poprzez odpowiednie filtry wymagane przez nas do kontroli zasoby możemy ustalić szczegółowe checklisty i raportowane parametry. Ustalenie automatycznej generacji inspekcji pozwoli na automatyzację prac kontrolnych i generowanie inspekcji w sposób całkowicie cyfrowy.
  • Moduł AMAGE24 – Zdarzenia nieplanowe/usterki – wszystkie obiekty zaimportowane do systemu AMAGE mogą być objęte monitorowaniem nieplanowych usterek i zdarzeń. Wszystkie wyniki zarejestrowanych zdarzeń mogą być przesyłane do systemu CDE w formatach BCF.
Efektem tych działań jest pełna cyfrowa obsługa procesów zachodzących na budowie. Wszystko to w pełnej koordynacji z modelem IFC dostępnym na platformie CDE.

Utrzymanie Ruchu w zakładzie przemysłowym lub Facility Management budynku.

Ale to nie wszystko jeśli chodzi o możliwości systemu AMAGE w kontekście współpracy z procesem BIM oraz środowiskami CDE. Pominąłem w artykule wszystko to co się dzieje już po zakończeniu procesu budowy i budynek/zakład/fabryka zaczyna działać operacyjnie. W tym obszarze mamy do zaproponowania szereg rozwiązań z zakresu Facility Management/Maintenance CMMS/EAM. Ale to już w kolejnym artykule.
Dziękujemy za przeczytanie artykułu i mamy nadzieję, że chociaż w niewielkim stopniu przybliżył on funkcje systemu AMAGE w kontekście procesu BIM oraz integracji ze środowiskami CDE.

Więcej informacji o naszych rozwiązaniach: