Intro – Pracownicy – harmonogramy pracowników

Wstęp

Moduł harmonogramów pracowników służy do zarządzania grafikami pracy, planowaniem zmian oraz monitorowaniem obecności pracowników. Dzięki temu narzędziu można efektywnie organizować czas pracy zespołu i zapewnić odpowiednie pokrycie w różnych godzinach. Z pomocą harmonogramu największe korzyści odniosą przedsiębiorstwa, które planują zoptymalizować przebieg procesów w swojej firmie i potrzebują odpowiedniego zabezpieczenia podczas każdej zmiany przez pracowników posiadających właściwe kwalifikacje.

Dostęp do modułu „Harmonogram” można znaleźć w menu „Struktura Pracy”.

GIF

Harmonogram miesięczny

Domyślnie, widok harmonogramu miesięcznego pokazuje listę wszystkich pracowników objętych harmonogramem oraz wizualne przedstawienie ich przydziału i zajętości każdego dnia. Za pomocą kolorów przedstawiamy informacje i przydziale pracowników do ról. W widoku dni miesiąca kolorem żółtym oznaczone dni wolne od pracy a czerwonym święta.

GIF

W końcowej sekcji widoku miesięcznego mamy podsumowanie godzin dla każdego pracownika. Kolumny przedstawiają informacje o aktualnym przydziale miesięcznym, liczbie godzin pracujących w miesiącu (przyjmując standardowy 8-godzinny dzień pracy) bilans miesięczny oraz kwartalnych godzin pracownika.

GIF

Za pomocą filtrów dostępnych w górnej części widoku mamy możliwość przeglądania danych, które nas interesują. Filtrujemy po dowolnym tekście, wyborze zespołu lub roli pracownika. Możemy również wybrać tylko osoby, które są przypisane do mnie jako osoby zarządzającej tj. odpowiedzialnej za przypisanie do nich harmonogramu. Filtr miesiąca pozwala na wybór miesiąca z harmonogramem.

GIF

Za pomocą tych danych i podstawowych widoków możemy realizować standardowe prace tj. przydział pracowników do określonych harmonogramów pracy w miesiącu.

Bieżąca praca z harmonogramem

Bieżąca praca pozwala nam na przydzielenie do wybranych pracowników określonych harmonogramów pracy na każdy dzień miesiąca. Zwykle pracujemy w środowisku z wieloma użytkownikami i jesteśmy odpowiedzialni za wprowadzenie godzin dla pracowników, którzy są w naszej odpowiedzialności. Wybieramy ich za pomocą opcji w filtrze głównym. Osoby te są również przedstawiane w widoku za pomocą dodatkowej ikony przy ich nazwisku.

GIF

Pierwszą operacją jest wybranie pracowników, którym chcemy przydzielić harmonogram. Robimy to za pomocą pól wyboru z lewej strony listy pracowników. Możemy zaznaczać pojedynczego pracownika, wszystkich widocznych lub za pomocą kliknięcia i przeciągnięcia myszki większy zakres pracowników. Zaznaczeni pracownicy zmieniają swoje tło sygnalizujące ich wybranie z listy.

GIF

Za pomocą menu kontekstowego dostępnego pod LEWYM przyciskiem myszy w każdym dniu mamy możliwość określenia i wyboru harmonogramu dla wybranych pracowników w określonym dniu. Zawsze operację wykonujemy dla wszystkich zaznaczonych pracowników i dla danego dnia.

W menu kontekstowym mamy dostępne możliwości przydzielenie pracownika do określonego harmonogramu w danym dniu oraz dodatkowe operacje, które pozwalają na skopiowanie danego harmonogramu na kolejne dni miesiąca (lub ich usunięcie). Operacje możemy wykonywać do końca miesiąca lub do końca tygodnia.

GIF

Osoby z odpowiednimi uprawnieniami mogą dodatkowo oznaczać poszczególne dni jako pracujące/wolne/święto też z tego samego menu kontekstowego.

Specjalnym przypadkiem jest praca zmianowa 12/12/24. Za pomocą definicji okresów harmonogramu jako praca zmianowa mamy możliwość określenia trybu pracy pracowników tak pracujących np. dyspozytorzy procesów technologicznych. Po wybraniu początkowej zmiany pracownika (tutaj zmiana pierwsza I) wybieramy z menu kontekstowego zdefiniowanie harmonogramu zmianowego do końca miesiąca. System automatycznie wybierze zmianę II w kolejny dzień a następnie zaplanuje dwa dni przerwy od pracy i kolejny cykl zmian. Zdecydowanie ułatwia to przygotowanie harmonogramu dla takich pracowników.

GIF

Każdy wpis w harmonogramie możemy usunąć lub zmodyfikować.

Bilans

Na podstawie konfiguracji system generuje również widok bilansowy dla poszczególnych ról i zmian pracy pracowników. Przechodząc do zakładki ‘Bilans’ mamy dostęp do przeglądu obłożenia pracowników w każdej roli rozbitej na poszczególne zmiany (lub dowolne inne okresy harmonogramu). Na tym przykładzie widzimy obłożenie wszystkich istotnych ról pracowników np. Elektrycy w kontekście dwóch zmian I/II dla każdego dnia tygodnia.

GIF

Aby dodatkowo ułatwić detekcję braków obłożenia pracowników możemy skorzystać z opcji filtru ‘Oznacz puste’. Po jego wybraniu za pomocą koloru oznaczane są pola z zerowym obłożeniem pracowników. Za pomocą tego możemy łatwo zlokalizować problemy z obłożeniem harmonogramu. Za pomocą menu kontekstowego mamy dostęp do informacji szczegółowej o danym dniu/roli i ich obłożeniu w danym dniu.

GIF

Wszystkie te dane i widoki pozwalają na łatwe i szybkie przydzielenie pracowników do odpowiednich przedziałów czasu i zaplanowanie prac dla zespołów.

Eksporty

System umożliwia również eksport danych w kilku formatach. Za pomocą dostępnego domyślnie eksportu w formacie XLS, w każdym widoku modułu, mamy możliwość zapisu widocznych/wyfiltrowanych danych do formatu arkusza kalkulacyjnego i dalszą jego obróbkę.

GIF

Za pomocą menu kontekstowego modułu mamy dostęp do ustawień słownikowych i konfiguracji modułu ale również do generacji raportu PDF z wizualizacją całego harmonogramu. Następnie możemy taki harmonogram pobrać lub wydrukować do dalszej dystrybucji.

GIF

Po więcej informacji zapraszamy do naszego portalu pomocy dostępnego bezpośrednio w aplikacji lub poprzez dedykowaną stronę internetową. Zachęcamy do sprawdzenia funkcji modułu i kontakt ze wsparciem AMAGE w celu prezentacji lub wdrożenia rozwiązania w Państwa przedsiębiorstwie.

Materiał Video

Dodatkowe materiały

Dokumentacja modułu: AMAGE Portal – Harmonogram pracowników (1.26)

Skorzystaj z rozwiązania i wersji demonstracyjnej na AMAGE Systems – Demo/Zakup

Portal dokumentacji AMAGE Portal Pomocy

Kanał YouTube AMAGE @ YouTube